Elektrozaczepy to bardzo popularne produkty powszechnie wykorzystywane w nowoczesnych systemach kontroli dostępu. Są to elementy wykonawcze, których zadaniem jest uruchomienie bądź zablokowanie drzwi zintegrowanych z systemem. By spełniały one swoje funkcje, zbudowano je z następujących elementów: cewki nawiniętej na rdzeń elektromagnesu, kotwicy z układem mechanicznym dźwigni oraz obudowy. Równie ważna jest blacha zaczepowa do elektrozaczepu montowana w drzwiach, furtkach czy bramach. I to właśnie opowiedzeniem o prawidłowym doborze tego ostatniego elementu chcemy zająć się w poniższym tekście.

Jak dobrać blachy zaczepowe elektrozaczepów?

Na początek sprawa niby oczywista, ale bardzo często będąca powodem pozakupowych frustracji. Dobre blachy do elektrozaczepów to takie, które pasują idealnie do posiadanych przez nas elektrozaczepów. Poszczególne z tych produktów różnić się mogą rozmiarem, kształtami czy w końcu kątem odchylania. Najłatwiej, jeśli producent blach do elektrozaczepów i producent samego zaczepu będzie tą samą marką. Postawienie na jedną firmę zwiększa prawdopodobieństwo idealnego dopasowania produktów.

Krok kolejny to dopasowanie elementu do posiadanej przez nas ościeżnicy, zwłaszcza do materiału, z której jest ona wykonana. Blaszka do elektrozaczepu montowana w ościeżnicy drewnianej najlepiej, jeśli posiada zaokrąglone rogi. W drewnie bowiem najłatwiej frezuje się otwory o takim kształcie. Z kolei do ościeżnic metalowych lepsza będzie ta blacha elektrozaczepu, która rogi będzie miała ścięte pod kątem prostym.

Oczywiście wybierając blaszany płaskownik do elektrozaczepu nie możemy zapomnieć także o tym, gdzie będzie umiejscowiony sam elektrozaczep. Może on się znaleźć w centrum ościeżnicy, w głębi niej lub na krawędzi. To, gdzie będzie leżał elektrozaczep, będzie zależało od położenia języka zamka klamkowego. Gdy elektrozaczep umieszczony jest na krawędzi, blacha czołowa do elektrozaczepu może być płaska lub kątowa. Kiedy elektrozaczep zamontowany jest centralnie, wtedy konieczna będzie wzmocniona blacha z wyślizgiem.

Zanim kupimy omawiany produkt sprawdźmy również, czy jest on symetryczny, dopasowany do montażu w drzwiach zarówno lewych, jak i prawych. Jest to niezwykle istotne, gdyż na rynku znajdują się liczne modele dedykowane wyłącznie do jednego typu drzwi. Gdy taki przypadkowo kupimy bez sprawdzania strony otwierania się drzwi, istnieje ryzyko że element nie będzie prawidłowo dopasowany. Wtedy po prostu nie będzie sensu go montować.