Jad kiełbasiany, inaczej toksyna botulinowa czy botoks kojarzony jest najczęściej z medycyną estetyczną, a dokładnie z likwidacją zmarszczek. Warto jednak wskazać, że ma on znacznie szersze zastosowanie.
Wytwarzany przez bakterie Clostridium botulinum jad kiełbasiany jest silną toksyną, która w dużym stężeniu potrafi zabić człowieka. Jednak odkryto, że małych dawkach wykazuje on działanie lecznicze.
Czym dokładnie jest botoks? Jakie ma działanie? Jakie są wskazania do jego wykorzystania? W końcu, gdzie można wykonać zabieg?
Dlaczego botoks jest tak popularny?
Jad kiełbasiany, który określany jest także jako botoks, działa na zakończenia nerwowo-mięśniowe, powodując zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Jego działanie jest przy tym czasowe – zablokowane zakończenia są odbudowywane, co pozwala na odwrócenie efektu zabiegu.
Ze względu na to działanie botoks znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Stosowany jest zarówno w leczeniu różnych schorzeń, głównie tych związanych z ruchem mięśni, ale również w medycynie estetycznej – tutaj sprawdza się bardzo dobrze w przypadku zmarszczek pochodzenia mimicznego.
Zastosowanie botoksu:
- skurcze powiek
- kurcz twarzy
- zez
- kręcz karku
- schorzenia dotyczące tików nerwowych
- achalazja przełyku
- porażenia nerwowe
- stopa końsko-szpotawa
- nadmierna potliwość
- nadmierna spastyczność – napięcie mięśni
- likwidacja zmarszczek mimicznych
- ciężkie przypadki migreny
- nietrzymanie moczu
Zabieg polega na wprowadzeniu botoksu w wybrane miejsca z użyciem cienkiej igły i strzykawki. Najczęściej nie jest konieczne znieczulenie. Efekty zabiegu zaczynają być widoczne po kilku dniach – na pełen wynik należy zaczekać około 2 tygodnie w zależności od miejsca podania.
Gdzie można skorzystać z zabiegu?
Większość zabiegów prowadzonych z użyciem toksyny botulinowej to zabiegu prywatne – tylko wybrane z nich są refundowane przez NFZ.
Aktualnie zabiegi z wykorzystaniem botoksu prowadzone są w wielu różnych gabinetach i klinikach. Adresy można znaleźć już teraz on-line.