Kto dziś nie ma tapicerowanych mebli? Chyba nie ma takiego domu. Bez mebli tapicerowanych tj. krzesła, kanapy, fotele, łóżka trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie, tym bardziej, że towarzyszą ludzkości od najdawniejszych lat. Istnieją dowody, że meble tapicerowane powstały już w starożytnym Egipcie, starożytnej Grecji i Mezopotamii – były to proste konstrukcje z cedru, hebanu lub akacji z miękkimi okładzinami. Za pierwszy tapicerowany mebel w historii naszej cywilizacji uznano tron Tutenchamona wyposażony w poduszkę na siedzisku.

O popularności mebli tapicerowanych zadecydowało wiem ich użytkowych cech m.in. są wygodne, zapewniają nam wypoczynek, są wykonane z różnych materiałów i w różnych kolorach, stwarzają zatem duże możliwości aranżacji, nie kosztują zbyt drogo, zatem można je często wymieniać. Ale maja też wady – w porównaniu z meblami ze skóry charakteryzują się mniejszą trwałością i odpornością na uszkodzenia, a także ulegają zabrudzeniu.

Czystości tkaniny meblowej zagraża opadający kurz, zwierzęta domowe i użytkowanie przez  starszych i młodszych domowników. W strukturach materiału znajdują się m.in. roztocza, sierść, zaschnięte plamy, okruchy jedzenia, które sprawiają, że z biegiem czasu sukno traci kolor, a mebel traci swój elegancki wygląd. Trzeba go przywrócić.

Trzeba przyznać, że pranie tapicerki meblowej nie jest trudną czynnością, ale może być czynnością, która pochłonie znacznie więcej energii i czasu niż się spodziewamy. Bo podczas usuwania zanieczyszczeń z materiału, należy trzymać się kilku zasad – środki piorące (naturalne lub chemiczne) powinny być dostosowane do rodzaju materiału, rodzaju i wielkości zabrudzeń.  Podobnie jest z akcesoriami piorącymi – nie każdy materiał można czyścić szczotką. Podczas czyszczenia plam, ruchy szmatką powinny być skierowane do środka plamy a nie na zewnątrz. Czyszczone miejsca należy dobrze przepłukać wodą, a następnie zapewnić możliwość wysuszenia – nadmiar wody może doprowadzić do powstania kolejnych plam i przykrego zapachu.

Można pokusić się o samodzielne przywrócenie świeżego wyglądu meblom – warunkiem powodzenia jest cierpliwość, odpowiedni zapas czasu (proporcjonalny do wielkości mebla lub zabrudzenia) i spełnienie wszystkich wspomnianych wcześniej zasad. Jeśli choćby jeden punkt nie może być spełniony, lepiej to zadanie powierzyć profesjonalistom. Firmy specjalizujące się w praniu tapicerek posiadają i odpowiednie środki piorące, i odpowiedni sprzęt, i bogate doświadczenie.