Zdecydowana większość Polaków wybiera prywatne gabinety stomatologiczne. Co dokładnie stoi za ich dużą popularnością?

Bolący lub złamany ząb wymaga szybkiej interwencji. Do stomatologa udajemy się jednak nie tylko wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, ale także wtedy, gdy chcemy zadbać o estetykę swojego uśmiechu, na przykład wybielić zęby czy założyć licówki.

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych możemy skorzystać obecnie z szerokiej gamy usług, które skoncentrowane są zarówno na leczeniu, jak również na upiększaniu zębów. Niestety, nie wszystkie z tych procedur dostępne są w gabinetach posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na NFZ nie wyleczymy wszystkich zębów

NFZ nie refunduje wszystkich rodzajów zabiegów stomatologicznych, z których mogą skorzystać pacjenci w gabinetach prywatnych. Gdy zatem chcemy zadbać o uśmiech, NFZ nie zawsze może zaproponować nam wszystko, czego do tego potrzebujemy.

Doskonałym przykładem jest tutaj leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Pacjenci odwiedzający gabinet posiadający umowę podpisaną z NFZ mogą liczyć tylko na refundację kosztów leczenia zębów przednich, czyli od „jedynki” do „trójki”. W pozostałych przypadkach stomatolog może zaoferować jedynie ekstrakcję, czyli wyrwanie zęba, a potem niskiej jakości protezę zębową.

Z kolei w prywatnym gabinecie pacjent może otrzymać profesjonalne leczenie kanałowe wszystkich zębów, w tym także leczenie odbywające się pod mikroskopem, które pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów.

Prywatnie, czyli profesjonalnie i kompleksowo

Nic więc dziwnego, że obecnie Polacy tak często decydują się na usługi stomatologiczne w prywatnych gabinetach. To właśnie tam możemy liczyć na fachową pomoc w praktycznie każdym przypadku – także wtedy, gdy NFZ nie może zaproponować nam odpowiedniego leczenia.

Oczywiście, musimy liczyć się wtedy z dość wysokimi wydatkami, niemniej jednak, jak wskazują statystyki, wolimy zapłacić za zdrowie i estetykę uśmiechu z własnej kieszeni niż korzystać z zabiegów na NFZ.