W transporcie wykorzystuje się różne metody i narzędzia, aby przewóz towarów był jeszcze sprawniejszy. Jednym z niezastąpionych elementów w tej branży obok kontenerów, są palety – kilka desek zbitych ze sobą i odpowiednio oznakowanych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że palety mogą być zanieczyszczone, przez co nie nadają się do użytku. Nieraz w drewnie gnieżdżą się grzyby, owady lub pleśń, więc paleta nie spełnia odpowiednich wymogów. Są jednak sposoby, aby temu skutecznie zaradzić – w tym celu stosuje się fumigacje palet. Co to oznacza?

Czym jest fumigacja palet?

Fumigacja jest procesem, za pomocą którego można pozbyć się wszelkich szkodników z drewna. Najczęściej w celu ich odkażania stosuje się gaz – wskazuje na to sama nazwa, ponieważ słowo „fumare” z języka łacińskiego oznacza „wędzić”. Cały proces przeprowadza się na dwa sposoby – za pomocą dezynfekcji gazowej oraz obróbki cieplnej. Pierwsze metoda polega na wprowadzeniu palety do specjalnego pojemnika, w którym znajduje się trujący gaz – najczęściej bromek metylu. Zabija on wszelkie pasożyty, dzięki czemu paleta jest gotowa do dalszego użycia. Natomiast ogrzewanie palety polega na poddaniu jej działaniu wysokiej temperatury – jest to minimum 50 stopni C przez czas 30 minut. Taka obróbka cieplna pozwala na pełną dezynsekcje i dezynfekcję palety. W każdym z tych przypadków stosuje się też okorowanie, czyli pozbawienia drewnianych desek kory, które minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu zakażenia.

Dlaczego fumigacja palet jest ważna?

Fumigacja odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ owady mogą stanowić duże zagrożenie zarówno dla budulca palety, jak i dla samego towaru. Stwarzają one zagrożenie epidemiologiczne – między innymi roznoszą choroby, zaburzają równowagę ekosystemu oraz przynoszą straty w przewożonych towarów – szczególnie jeżeli jest to transport żywności. Zabezpieczenie się przed rozwojem owadów, bakterii czy grzybów leży więc w interesie osób odpowiedzialnych za transport. Jest też jednak wymagane przez regulacje eksportowe i importowe. Zaniechanie tego procesu może przekładać się na liczne utrudnienia i opóźnienia, powodując straty finansowe.