Hospicjum to rodzaj instytucji, której zadaniem jest zapewnienie choremu jak najlepszej opieki w ostatniej fazie jego życia. Nie jest to jedynie miejsce, ale cały program opieki, na którego składa się pomoc medyczna, psychologiczna, a nawet prawna. Opieka hospicyjna stawia sobie za cel poprawę jakości życia osób poważnie chorych, tak, aby jak najmniej cierpiały i mogły dobrze wykorzystać czas, który im pozostał.

Hospicjum – dla kogo?

Chorzy, który zdają sobie sprawę ze swojego ciężkiego stanu, niekiedy nie chcą poddawać się już kolejnej chemii czy operacji, która niesie za sobą wiele cierpień. Rezygnują z radykalnego leczenia, stawiając na opiekę, jaką oferują hospicja. Często pozwala im to godnie spędzić ostatnie chwile swojego życia, a niekiedy nawet ich życie zostaje nieco przedłużone. Tego typu instytucje zapewniają chorym odpowiednie dawki leków, tak aby nie czuli bólu. Wyróżnić można zarówno hospicja stacjonarne, jak i domowe. Komu przysługują? Najczęściej osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową, zanikiem mięśni, przewlekłym zapaleniem trzustki, chorobą Alzheimera, poważnymi odleżynami czy chorobą AIDS.

Kiedy można szukać hospicjum?

Chorzy decydujący się na opiekę w hospicjum muszą być świadomi, że oznacza to dobrowolną rezygnacje z dalszego leczenia i podejmowania prób utrzymania życia. Najczęściej to lekarz prowadzący pacjenta stwierdza, że użył już wszystkich możliwych metod leczenia, które jednak nie przyniosły skutku. Hospicjum nie jest jednak miejscem tylko dla osób, które już pogodziły się z nieuchronną śmiercią. Osoby pracujące w takich placówkach, wiedzą jak wiele emocji może towarzyszyć chorym – przez fazę buntu i gniewu po etap zaprzeczania. Starają się im pomóc w pogodzeniu się z rzeczywistością oraz umożliwić jak najlepsze wykorzystanie czasu – na przykład spędzenie go z bliskimi w miłej atmosferze. Pacjenci w hospicjach nie tylko otrzymują leki przeciwbólowe, ale też mogą zostać poddani zabiegom, które poprawią ich jakość życia.