W zagranicznych filmach akcji bardzo często pojawiają się wątki detektywistyczne. Często są to jednak role przedstawione w sposób niezgodny z rzeczywistością. W praktyce praca prywatnego detektywa wcale nie wygląda tak jak w serialach, między innymi dlatego, że uregulowana jest ona przez poszczególne przepisy zapisane w Ustawie o usługach detektywistycznych. Łamanie tych praw może skutkować odpowiedzialnością karną, dlatego w rzeczywistości fachowcy ci nie podejmują tak ryzykowanych działań jak w wielu filmach. Jakie różnice najczęściej można zaobserwować między fikcją literacką, a rzeczywistością?

Jak naprawdę pracuje biuro detektywistyczne?

Bardzo często w serialach można spotkać się z miniaturowymi kamerkami, które rejestrują obraz w bardzo wysokiej jakości oraz wysyłają go automatycznie na inne urządzenia, a ponadto nie wymagają zasilania. W praktyce jest to niemożliwe. Każda, nawet profesjonalna kamera potrzebuje zasilania oraz karty pamięci, aby poprawnie działać. Chociaż istnieją miniaturowe kamery szpiegowskie, nie są one tak zaawansowane technologicznie, jak to przedstawia telewizja.

Kolejną różnicą jest sprzęt do podsłuchu. W filmach często działają one bez zarzutu nawet w miejscach publicznych, gdzie występuje dużo zakłóceń. Ponadto wyłapują ludzki głos z ogromnych odległości, nawet kilkunastu metrów i są przeoczane przez obserwowanych. I chociaż w rzeczywistości taki sprzęt istnieje, to nie gwarantuje tak niezawodnego działania – wszelkie zakłócenia słyszalne w tle często uniemożliwiają uzyskanie pożądanych informacji. W wielu serialach telewizyjnych detektyw podkłada drugiej osobie lokalizator GPS. Jest to kolejne ubarwienie niezgodne z rzeczywistością, używane przez producentów filmowych. W praktyce takie działanie jest niezgodne z prawem, a specjalista, który dopuścił by się takiego czynu narażały się na utratę licencji.

Jak widać, praca detektywa w telewizji nie zawsze przedstawiania jest w sposób realistyczny. Dzieje się tak głównie dlatego, że na ekranach oglądamy programy, które mają charakter rozrywkowy, a nie popularnonaukowy. Warto jednak wiedzieć, co tak naprawdę wchodzi w zakres usług detektywa, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jego oferty.