Słońce lub deszcz nie muszą być przeszkodą w wypoczynku na balkonie lub na tarasie – wystarczy zamówić dopasowaną markizę!

Jeszcze nie tak dawno temu markizy najczęściej kojarzone były z restauracjami lub sklepami. Jednak możemy obecnie zamontować także w naszym domu lub w mieszkaniu.

O czym warto pamiętać wtedy, gdy chcemy zdecydować się na zakup markizy?

Rodzaje markiz:

  • markizy balkonowe – na ogół dość małe, pozwalają na osłonę balkonu, loggi, a także okna
  • markizy tarasowe – od balkonowych różnią się swoim większym wymiarem, dlatego najlepiej nadają się do osłaniania dużych tarasów
  • markizy koszowe – mają półokrągły, koszowy kształt, przeważnie używane nad okna i witryny, ale można też powiesić je nad drzwiami balkonowymi

Dobra markiza – czyli jaka?

Aby dobrać odpowiednią markizę na swój balkon albo taras, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników.

Przede wszystkim liczy się solidna konstrukcja – markiza powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, a także powinna posiadać odpowiednie wzmocnienia, aby ochronić ją przed uszkodzeniem.

Standardowe markizy balkonowe i tarasowe posiadają ramiona, które pozwalają na złożenie lub rozłożenie konstrukcji, a także wały, na które nawijany jest materiał. Wał może być dodatkowo osłonięty kasetą – dzięki temu materiał chroniony jest przed zabrudzeniem.

Obsługa markizy może odbywać się ręcznie – stosuje się wtedy specjalne korbki lub taśmy. Druga opcja to napędy elektryczne. Dodatkowo, markizy mogą współpracować z czujnikami pogodowymi.

Ważne są także tkaniny – dobrej klasy materiał powinien być impregnowany, aby zapewnić optymalną ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz zabrudzeniem. Dzięki temu markiza będzie mogła posłużyć nam dłużej.

Markiza na wymiar – idealne dopasowanie

Chociaż w sprzedaży możemy znaleźć obecnie gotowe markizy przeznaczone do szybkiego montażu, to jednak wtedy, gdy liczy się idealne dopasowanie, warto zdecydować się na markizy wykonane na wymiar.

Firmy wykonujące markizy tarasowe na zamówienie mogą dopasować je indywidualnie do wymagań klienta pod kątem konstrukcja, rodzaju materiału, miejsca montażu.