Kompostownik to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz wyrzucania odpadków roślinnych, a nawet będziesz mógł je wykorzystać, aby stworzyć darmowy nawóz do kwiatów czy innych roślin. Wbrew pozorom zrobienie prostego kompostownika wcale nie jest trudne i nie wymaga specjalnych umiejętności czy profesjonalnego sprzętu – tak naprawdę, każdy, kto dysponuje działką może zdecydować się na to rozwiązanie oraz przyczyniać się do ochrony naszego środowiska naturalnego. Od czego więc zacząć?

Jak zrobić prosty kompostownik?

Zanim zrobisz swój pierwszy kompostownik w ogrodzie, powinieneś starannie przemyśleć miejsce, w którym go umieścisz. Powinno ono być lekko zacienione oraz osłonięte od intensywnego słońca oraz wiatru. W ten sposób można zapewnić kompostowi optymalną wilgotność i temperaturę, która sprzyja zachodzącym procesom. Aby nie dopuścić do nadmiernego przesychania odpadów, być może konieczne będzie podlewanie ich w okresach suszy. Pojemnik do kompostowania należy postawić bezpośrednio na gruncie, nie potrzebna jest izolacja podłoża. W przypadku gliny piaszczystej można ją dodatkowo wzbogacić warstwą piasku, torfu lub gliny. Ponadto, warto pamiętać, że kompostownik nie jest atrakcją ogrodu, dlatego nie powinien być umieszczone w jego centralnym punkcie. Najlepiej, aby znajdował się gdzieś w jego uboczach, na przykład ukryty pod krzewami ozdobnymi.

Kompostownik ogrodowy – jak zrobić?

Kompostownik ogrodowy może być wykonany z różnego rodzaju materiału. Dostępne są też specjalne pojemniki z metalu lub plastiku, które możesz kupić, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Najtańszą opcją, która przypadnie do gustu majsterkowiczom jest kompostownik z palet lub drewna. W dwóch pierwszych przypadkach, należy wykorzystać drewniane deski, aby stworzyć skrzynię – dodatkowo może ona być zamykana, chociaż należy zapewnić zawartości odpowiednią wentylację. Kompostowniki wykonane z drewna powinny być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi – ich ściany należy zaimpregnować odpowiednim preparatem ochronnym. Innym rozwiązaniem jest kompostownik murowany – zrobiony z betonu, cegieł lub kamienia. Jego wykonanie jest nieco bardziej problematyczne, jednak może prezentować się bardzo estetycznie. Wadą tego rozwiązania jest brak mobilności – w razie zmiany aranżacji ogrodu nie można go przenieść.