Aby skorzystać z porady prawnej u adwokata wcale nie trzeba wychodzić z domu – można również uzyskać ją całkowicie on-line. Jak przebiega wtedy proces udzielenia porady i ile będziemy musieli za nią zapłacić?

Kiedyś, aby skorzystać z porady prawnej, trzeba było udać się osobiście do kancelarii adwokackiej. Teraz również decydujemy się często na taką opcję, ale nie jest ona jedynym rozwiązaniem, ponieważ możemy również skorzystać z pomocy on-line.

Adwokat przez internet to usługa skierowana do osób, które nie mają w okolicy dobrych kancelarii adwokackich, ale chcą skorzystać z fachowej porady eksperta. Jest ona wybierana również przez tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, aby udać się do adwokata. Ponadto z jego pomocy korzystają osoby niepełnosprawne, które miałyby trudności z samodzielnym dostaniem się do kancelarii.

Usługa prawna on-line – krok po kroku

Jeśli również chcemy skorzystać z porady prawnej przez internet, przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednią kancelarię, która będzie mogła nam ją zaoferować. Aktualnie wielu prawników oferuje usługi on-line – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, aby je znaleźć.

Najczęściej proces udzielenia porady odbywa się przez e-mail, ale niektóre kancelarie pozwalają też na skorzystanie z komunikatorów, na przykład Skype, aby porozmawiać z klientem na żywo.

Pierwszy etap to skontaktowanie się z kancelaria adwokacką w celu uzyskania wyceny. Wysyłamy do adwokata pytanie, które nas interesuje. Również możemy przekazać wtedy dokumenty, które są potrzebne przy udzieleniu odpowiedzi. W odpowiedzi od adwokata otrzymujemy wtedy wycenę – warto wskazać, że cena udzielenia porady zależna jest od stopnia komplikacji pytania. Gdy zgadzamy się na wycenę, która jest bezpłatna, wpłacamy pieniądze – najczęściej można zrobić to przez szybkie przelewy on-line.

Czas udzielenia odpowiedzi na pytanie wynosi najczęściej kilka dni – jest on przekazany przez adwokata, dlatego możemy dowiedzieć się z wyprzedzeniem, kiedy otrzymamy poradę prawną.

Ile kosztuje otrzymanie porady prawnej on-line?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ceny związane z poradami prawnymi on-line zależne są od szeregu różnych czynników, w tym przede wszystkim od komplikacji pytania, co ma przełożenie na czas poświęcony na przygotowanie porady prawnej przez adwokat

Najczęściej usługa tego rodzaju kosztuje od około 80 do ponad 300 złotych, dlatego nie odbiega ona zasadniczo od wysokości porady prawnej udzielanej osobiście. Warto wskazać, że możemy przesłać zapytania o poradę przez internet do kilku różnych kancelarii działających on-line, aby dowiedzieć się, gdzie cena będzie najniższa.