Jeszcze kilka lat temu najczęściej wykonywanym zabiegiem po zakupie samochodu w naszym kraju, było zainstalowanie w nim instalacji LPG. Jazda na gaz oznaczała bowiem znaczne oszczędności kosztem niewielkich poświęceń, jak np. nieco zredukowanej przestrzeni bagażowej czy konieczności częstszego wykonywania przeglądów. Jednak wraz ze stopniowym bogaceniem się naszego społeczeństwa można zaobserwować mniejsze zainteresowanie samochodami na gaz. Czy warto jeszcze szukać samochodu z LPG?

Dlaczego warto szukać samochodu z LPG?

Auta wyposażone w instalację gazową okazują nie tylko tańsze w eksploatacji (koszt przejechania 100 km oscyluje w granicach niewiele ponad 60% kosztu przy zasilaniu benzynowym), ale również o wiele bardziej przyjazne środowisku. Podczas spalania mieszanki propan-butanu wytwarza się o wiele mniej szkodliwych gazów, w tym dwutlenku węgla niż podczas spalania benzyny czy oleju napędowego.

Oczywiście między bajki można włożyć krążące między kierowcami legendy o rzekomym przedwczesnym zużyciu silnika na skutek wyposażenia samochodu w instalację LPG. Dzisiejsze sterowniki i możliwości diagnostyczne oferowane w porządnych zakładach zajmujących się montażem instalacji gazowej pozwalają na dopasowanie wtryskiwanej dawki paliwa idealnie do potrzeb silnika, unikając nadmiernego zużycia gazu jak również jazdy na tzw. ubogiej mieszance. Wszystko zależy od zakładu, w którym będziemy montować instalację, ale aktualnie zdecydowana większość z nich świadczy usługi na naprawdę wysokim poziomie.

Również najnowocześniejsze jednostki napędowe, wyposażone w bezpośredni wtrysk paliwa, mogą być z powodzeniem zasilane gazem – najlepiej zainstalować tzw. instalację V generacji, wyposażoną w system fazy ciekłej, w którym skroplony pod ciśnieniem gaz podawany jest bezpośrednio do wtryskiwaczy i za ich pośrednictwem wtryskiwany do silnika. Takie rozwiązanie pozwala ominąć większość bolączek typowych dla instalacji gazowych, zwiększyć moc silnika i delikatnie zredukować jego spalanie.

Czy gaz jeszcze ma sens?

Oczywiście. Jednak nie zawsze instalacja gazowa się opłaca – jeśli np. jeździsz miejskim samochodem z bezpośrednim wtryskiem benzyny i z doładowaniem, a roczne przebiegi oscylują w granicach 5 – 8 tysięcy kilometrów, to najprawdopodobniej nie zdąży Ci się zwrócić kosztowna instalacja gazowa fazy ciekłej. Jeśli jednak posiadasz samochód z prostszą jednostką napędową i pokonujesz większe dystanse, to bez wątpienia LPG będzie dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na zaoszczędzenie niemałych sum.