Wiele osób dochodzi do wniosku, że zbudowanie pewnej poduszki finansowej zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Jednak pieniądze można oszczędzać na różne cele – na przykład, aby zrobić remont, kupić sobie nowy samochód czy też pojechać na wakacji, Wbrew pozorom, odkładanie pieniędzy wcale nie musi być kłopotliwe. Oszczędzać mogą nawet osoby, które małą zarabiają. Jak to robić? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Jak oszczędzać bez wyrzeczeń?

Wiele osób uważa, że oszczędzanie musi wiązać się z odmawianiem sobie wielu przyjemności. Niekoniecznie. Eksperci polecają rozpocząć odkładanie pieniędzy, rezygnując z tego, co przychodzi nam stosunkowo łatwo. Przykładem może być oszczędzanie na elektryczności. Doskonałym sposobem na początek jest wymienienie żarówek na energooszczędne oraz uświadomienie domowników, w jaki sposób z nich korzystać, aby przynosiły rzeczywiste oszczędności – między innymi nie warto ich zapalać na kilka minut i następnie gasić, ponieważ pobierają o wiele więcej prądu niż jakby świeciły ciągle przez kilka godzin. Rozsądnie korzystać powinno się też z wody – może to obejmować regulowanie nagrzewania się nieużywanych pomieszczeń czy odpowietrzanie kaloryferów. Warto upewnić się, czy termostat jest sprawny oraz czy na piecu gazowym ustawione są plany, dzięki czemu temperatura jest mniejsza, gdy nikogo nie ma w domu. To tylko kilka prostych przykładów, jak można oszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych każdego roku.

Łatwe sposoby na oszczędzanie

Oszczędności można szukać także w wielu innych miejscach – na przykład podczas zakupów. Wielu osobom zdarza się wyrzucać duże ilości przeterminowanego jedzenia – ma to negatywny wpływ nie tylko na Twój portfel, ale też na nasze środowisko. Jak tego uniknąć? Najlepsze rezultaty przynosi planowanie – można zaangażować w to wszystkich członków rodziny. Zaplanować warto w które dni będziemy jedli na mieście, a kiedy w domu. Zakupy robione pod zaplanowane wcześniej menu minimalizuje ryzyko, że każdego tygodnia będziemy wyrzucać zalegającą żywność. Dobrym pomysłem jest wypełnienie zamrażarki zapasami, z których można skorzystać, gdy nie mamy nic do jedzenia, zamiast zamawiać jedzenie, na którym się sporo przepłaca. Planowanie pozwala na spore oszczędności niemal w każdym aspekcie życia – wybieracie się na wycieczkę w góry i nie wzięliście ze sobą żadnego jedzenia, więc kupujecie kilka razy droższe batoniki w górskim schronisku? A może nie sprawdzałeś stanu oleju przed podróżą i okazało się, że musisz go dolać na stacji i przepłacić 200% ceny? Takich wydatków można uniknąć.