Urządzenie gabinetu lekarskiego wymaga stworzenia odpowiedniego projektu, który będzie zawierał wszystkie potrzebne w tej przestrzeni elementy wyposażenia. Wśród niego znajdują się również meble medyczne. O czym pamiętać przy ich doborze?

Właściwe wyposażenie gabinetu lekarskiego jest bardzo ważne. Dobór odpowiednich mebli medycznych pozwala na uzyskanie komfortowej, ergonomicznej, bezpiecznej przestrzeni do przyjmowania pacjentów, w tym także do prowadzenia podstawowej diagnostyki oraz wybranych zabiegów.

Wobec tego meble medyczne dobiera się w zależności od tego, do jakiego celu przeznaczony jest dany gabinet. Inaczej będzie wyglądało wyposażenie gabinetu lekarza ginekologa, inaczej z kolei lekarza rodzinnego – podstawowej opieki medycznej.

W gabinetach lekarskich umieszcza się takie meble medyczne jak:

  • biurka lekarskie
  • szafy – szafy lekarskie, asystory, szafy na dokumenty
  • krzesło dla pacjenta
  • kozetki, stołki do prowadzenia badań
  • parawany
  • meble do sprzętu medycznego, akcesoriów

Meble medyczne – jaki materiał?

Powyższe meble mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z płyt drewnopochodnych typu MDF czy też z metalu.

Należy zwrócić uwagę, aby meble były łatwe do utrzymania w czystości oraz dezynfekcji, dlatego też często wybierane są meble wykonane właśnie z metalu lub z drewna lub materiałów drewnopochodnych, które są wykończone zabezpieczającymi nawierzchnię powłokami.

Gotowe czy na zamówienie?

Większość lekarzy decyduje się na meble medyczne gotowe – dostępne są w wielu ciekawych wzorach i różnych rozmiarach, dzięki czemu można dopasować je do różnych przestrzeni.

Meble na zamówienie pozwalają na indywidualne dopasowanie, ale z drugiej strony są droższe od mebli gotowych.

Gdzie zamówić meble medyczne?

Firmy dostarczające meble medyczne są w stanie zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę przy doborze, dostawie oraz montażu mebli medycznych.

Aktualnie wysokiej jakości meble medyczne można również zamawiać całkowicie przez internet – dostawa następuje przez firmy kurierskie.