Szkło znajduje bardzo szerokie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia oraz przemysłu. To jeden z najstarszych dostępnych materiałów, który od tysięcy lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Archeolodzy ustalili, że najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą nawet sprzed 3,5 tyś lat. W obecnych czasach stosowane jest ono jeszcze chętnie, na co wpływa mają między innymi nowoczesne technologie. Możliwe jest między innymi klejenie szkła za pomocą metody wykorzystującej promieniowanie UV. Na czym polega ten proces?

Szkło klejone UV – na czym polega?

Klejenie szkła przy wykorzystaniu promieniowania z lampy UV to nowoczesna metoda, która pozwala uzyskać doskonałe efekty. Na czym polega? Proces spajania ze sobą szkła przy wykorzystaniu tego sposobu jest niezwykle prosty i nieskomplikowany. Konieczne jest użycie przezroczystego kleju oraz lampy UV, której promienie doprowadzają do utwardzenia się substancji spajającej. Wykorzystywanie tej technologii nie jest niczym nowym – znajduje ona zastosowanie między innymi w stomatologii, podczas utwardzania założonej plomby. Do klejenia szkła używa się klejów o różnej gęstości, co uzależnione jest między innymi rodzajem klejonego materiału. Kleje stosowane do spajania szkła wymagają restrykcyjnych zasad aplikowania oraz przechowywania, co zapobiega utracie cennych właściwości.

Szkło hartowane klejone za pomocą UV – zalety i zastosowanie

Klejenie szkła za pomocą metody UV daje ogromne możliwości. Uzyskane w ten sposób połączenie jest trwałe i dyskretne – praktycznie nie rzuca się w oczy, co podnosi estetykę całego wyrobu. Nawet po długim czasie użytkowania spoina nie ulega żółknięciu. Ponadto wyróżnia się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne, mróz czy obfite opady deszczu. Gotowy produkt uzyskany w taki sposób jest też trwały na wibracje, dzięki czemu znajduje jeszcze szersze zastosowanie w wielu różnych branżach. Co ciekawe, wykorzystując promieniowanie z lampy UV szkło można kleić nie tylko z innym szkłem, ale także innymi tworzywami, na przykład ceramiką lub metalem.