Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów napojów energetycznych. Szacuje się, że konsument może wybrać aż spośród 50 marek. Każda z nich ma swoją własną recepturę, ale składniki często się powtarzają. Pierwszy napój energetyzujący, wyprodukowany w Japonii w latach 60. XX wieku, zawierał około 2-3g tauryny i 300mg argininy. Od tego czasu w obieg weszło znacznie więcej substancji o działaniu pobudzającym oraz takich, które poprawiają walory smakowe. Jak zatem wyglądają obecne składy „energetyków”?
Bazę dla napoju stanowi zazwyczaj woda. Wzbogacana jest ona o dwutlenek węgla i regulatory kwasowości. Analizując etykiety napojów, najczęściej zauważa się następujące substancje, które mogą oddziaływać na organizm człowieka: kofeina, niacyna, tauryna, karmel amoniakalny (e150c), aspartam, syrop glukozowo-fruktozowy, inozytol.
Standardowo prawie w każdym napoju energetyzującym w 100 ml znajdziemy od około 30 do 50 mg kofeiny. Przyjmując zatem, że standardowa puszka ma 250 ml, to po wypiciu takiej porcji przyjmiemy do naszego organizmu od około 80 do 120 mg kofeiny. Zbyt wysokie spożycie kofeiny, może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu oraz chorób w szczególności tych związanych z układem sercowo- krążeniowym. Są to zaburzenia rytmu serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenie gospodarki lipidowej, wzrost stężenie cholesterolu całkowitego i LDL, a także zawał serca.
Niacyna i tauryna to substancje o przyjaznym dla organizmu działaniu, szczególnie istotnym dla osób uprawiających sport, gdyż mają skutki antykataboliczne, anaboliczne, detoksykujące i rozluźniające mięśnie. Karmel amoniakalno-siarczanowy i jego pochodne, zostały uznane za substancje nie zagrażające zdrowiu i życiu konsumentów. Opinię taką wydano na postawie szeregu badań toksykologicznych przeprowadzonych na prośbę Parlamentu Europejskiego. Aspartam i syrop glukozowo-fruktozowy to słodziki, które mogą zaburzać gospodarkę insulinową. Inozytol zaś eliminuje niepotrzebne impulsy nerwowe i pozwala się uspokoić i wyciszyć.
Mimo dodatków substancji nieszkodliwych, napoje energetyczne przyczyniają się do rozwoju szeregu zaburzeń. „Energetki” są całkowicie przeciwwskazane: dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także osobom chorym na serce czy nadciśnienie.