Według statystyk mężczyźni pracujący w charakterze opiekunów osób starszych stanowią jedynie niewielki procent. Branża ta zdominowana jest przez kobiety, chociaż wbrew pozorom panowie również świetnie nadają się do tej pracy – szczególnie, jeśli chodzi o opiekę nad seniorem. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Mężczyzna w roli opiekuna

Mężczyźni najczęściej podejmują się opieki nad seniorami – poszukiwani są szczególnie do starszych osób o słusznej wadze. Również częściej znajdują zatrudnienie w miejscach typu dom seniora. Łódź to jedno z niewielu miast, które częściowo wyłamuje się z tego schematu. Przeniesienie chorego do łazienki, przewrócenie z boku na bok czy wymienienie pościeli na łóżku może stanowić nie lada wyzwanie dla kobiet o drobnej budowie. Natomiast panowie radzą sobie z takimi czynnościami doskonale. Pewni siebie i zdecydowani mężczyźni osiągają również dobre rezultaty, jeżeli seniora trzeba zaktywizować i zachęcić do aktywności fizycznej. Co więcej, często o wiele prościej nawiązać im dobry kontakt i pomóc w walce z samotnością. Czy panowie zajmują się również gotowaniem? Otóż okazuje się, że jak najbardziej. Nie brakuje mężczyzn, którzy mają wyszukane poczucie smaku i w kuchni czują się jak ryby w wodzie. Najczęściej jednak i tak najlepszym rozwiązaniem jest poznanie gustów seniora, a nawet popytanie go o wskazówki, jak przyrządzać daną potrawę, tak aby przypadła mu do gustu.  Wielu mężczyzn nie ma również problemu z praniem czy sprzątanie.

Polecamy: ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny Comfortlife

Odpowiedni opiekun dla seniora 

Najważniejsza w pracy opiekuna do osób starszych jest umiejętność nawiązywania dobrych relacji oraz przewidywania. Senior musi się dobrze czuć w towarzystwie swojego opiekuna – niezależnie czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Liczą się takie cechy jak życzliwość oraz empatia. Niezbędna jest również wytrwałość oraz traktowanie innych z należną im godnością. Mimo, że zawód ten kojarzony jest głównie z damską profesją, liczba mężczyzn w tej branży stale rośnie. Jak widać panowie mają sporo do zaoferowania – i to nie tylko, jeśli chodzi o siłę fizyczną. Dla wielu seniorów opiekun, z którym będzie mógł porozmawiać o samochodach, majsterkowaniu czy historii, a nawet zagrać w szachy lub karty to spełnienie marzeń.