Cateringowa obsługa gości bankietowych to nie lada wyzwanie. Wszystkie elementy przyjęcia muszą zostać starannie zaplanowane tak, aby sam bankiet przebiegł bez zarzutu, a organizatorzy nie zostali zaskoczeni żadną przykrą niespodzianką. Ponieważ zaś taki rodzaj przyjęcia, według zasad savoir vivre’u, należy do szczególnie uroczystych form „zasiadanych”, organizowanych z okazji imprez okolicznościowych formatu wesel czy jubileuszy, pracy z jego przygotowaniem jest zawsze co niemiara.
Jedną z najistotniejszych spraw, niemal tak ważną jak wybór menu, jest dobranie odpowiedniego personelu, który zawsze jest zależny od rodzaju przyjęcia i ilości uczestników biorących w nim udział. Ponieważ bankiety z reguły należą do spotkań, w których uczestniczy duża liczba gości, czasem nawet kilkaset osób, zatem i obsługa musi być liczna, by należycie sprostać zadaniu. W przypadku przyjęcia bankietowego, aby sprawnie obsłużyć gości i zadbać o potrzeby każdego z nich, potrzebny jest jeden kelner na od ośmiu do piętnastu biesiadników. Jednak znawcy tematu utrzymują, że najlepszym rozwiązaniem jest przydzielenie jednego kelnera do obsługi dziesięciu gości. Wówczas jego praca będzie wykonana na wysokim poziomie, bez ryzyka przeciążenia zbyt dużą ilością wyznaczonych zadań. Warto dodać, iż od obsługi kelnerskiej na bankietach wymaga się uroczystego stroju; do obowiązkowych należą smokingi lub fraki. Personel zajmujący się przygotowaniem bankietu musi ponadto odznaczać się umiejętnością doboru właściwego sprzętu, planowania najodpowiedniejszej formy obsługi, opracowywania planu przyjęcia i dobierania potraw z napojami, a także sposobu, w jaki mają zostać serwowane. Niezmiernie istotnym elementem dobrze zaplanowanego bankietu jest odpowiednie ustawienie stołów. Ważne jest, aby były usytuowane w dobrym oświetleniu, był do nich łatwy dostęp, a powierzchnia blatów znajdowała się w jednej płaszczyźnie. Zajmować powinny centralne miejsce sali lub też ustawia się je wzdłuż ściany głównej. Najważniejszym jednak elementem konfiguracji stołów jest takie ich usytuowanie, aby goście nie siedzieli do siebie tyłem.
Pamiętać należy, że bankiet zasiadany przebiega zawsze według określonego schematu. Na początek, po powitaniu goście zapraszani są do sali, w której kelnerzy serwują aperitif: Campari, wermut wytrawny, Pernod oraz soki owocowe. O ściśle określonej godzinie gospodarz przyjęcia zaprasza zgromadzonych do sali bankietowej na główną część uroczystości. W dobrym tonie jest zjawić się na bankiecie nieco wcześniej, a po zaproszeniu na posiłek zająć przy stole miejsce opisane wizytówką ze swoim imieniem i nazwiskiem.