Zaczynasz swoją przygodę z enduro i zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni motocykl? Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie od dobrego pojazdu zależy nasze bezpieczeństwo w terenie i komfort jazdy. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu motocykla oraz jakie są różnice pomiędzy motocrossem a enduro.

Jaki motocykl wybrać na początek?

Rozpoczynając swoją przygodę z enduro, warto postawić na motocykl, który daje się łatwo prowadzić. Na start nie ma co wybierać modeli 250 czy 300, najczęściej wystarczający jest taki o pojemności 150. Modele o mniejszej pojemności mają jeszcze jedną zaletę – o wiele łatwiej jest je odpalać. Osobom początkującym poleca się 2T, który jest nieco bardziej wymagający technicznie, dzięki temu też pozwoli nabrać dobrych nawyków w trakcie pierwszych tygodni i miesięcy nauki. Modele dysponujące ogromną mocą nie są wskazane do nauki, ponieważ wystarczy chwila braku koncentracji lub gorszy dzień, aby motor wyrwał się z rąk, co może zakończyć się groźnych wypadkiem.

Wybierając pojazd do ekstremalnej jazdy, przede wszystkim jednak powinno się kierować warunkami fizycznymi kierowcy – między innymi jego wzrostem i wagą. Aby jeździć nie tylko szybko, ale i bezpiecznie trzeba czuć się na motorze swobodnie – na przykład podczas wykonywania manewrów czy skoków. Im młodszy i lżejszy jesteś, tym powinieneś wybierać mniejszą pojemność – dotyczy to jednak głównie osób, które rozpoczynają swoją przygodę z enduro. Co więcej, kupując pierwszy motor, warto kierować się nie tylko ceną jego zakupu, ale też przeanalizować, jakie są koszty jego eksploatacji.

Motor do enduro czy do motocross?

Wbrew pozorom motory do enduro oraz do motocrossu znacząco się różnią – między innymi oponami. W motorze crossowym mają one niższy profil i są wysokie – 19 cali – oraz zarówno ich profil, jak i kostki są twarde. Dzięki większej ilości swobodnego miejsca mogą pracować. Natomiast w modelach enduro opony mają 18 cali, są niskie i twarde. Nie muszą wyróżniać się idealną przyczepnością, ale powinny być duże, dzięki czemu idealnie poradzą sobie, gdy motor najedzie na skałę.

Kolejną różnicą jest zawieszenie – w motorach enduro powinno ono być miękkie, natomiast w crosówkach może być twarde, dzięki czemu doskonale poradzi sobie z większymi prędkościami. Różnice można znaleźć w wydechu – modele stworzone do jazdy w terenie są nieco cichsze. Natomiast silniki w motocyklach enduro mają dłuższe zakresy obrotów, co umożliwia płynne ruszanie oraz wykonywanie wielu manewrów – na przykład ustawiania się przed krótką przeszkodą.