Baterie, zarówno kuchenne, jak i łazienkowe to elementy wyposażenia domu niezbędne wszędzie tam, gdzie zamontowana jest wanna, umywalka, prysznic albo zlewozmywak. Bez tych urządzeń swobodne korzystanie z dostępu do wody byłoby wprost niemożliwe, a co za tym idzie wykonywanie codziennych czynności stałoby się bardzo trudne. Ponieważ zatem baterie są nieodzownym elementem wystroju i funkcjonalności każdej kuchni i łazienki, warto przed ich zakupem nie tylko dokonać wyboru najładniejszego wzoru, ale i poznać kilka tajników, pozwalających nam nabyć sprzęt, z którego będziemy zadowoleni, i który będzie właściwie spełniał swoją rolę. Zarówno baterie łazienkowe, jak i kuchenne dzielimy mając na uwadze miejsce i sposób montażu, a także rodzaj wylewki.

Baterie kuchenne różnią się od łazienkowych przede wszystkim pod względem wyglądu; mają ruchome wylewki, są dłuższe i specyficznie ukształtowane –  ułatwia to manewrowanie nimi na przykład w trakcie zmywania.

Ze względu na sposób montażu baterie kuchenne dzielimy na:

– stojące – posiadają słuchawkę, którą można wyciągnąć lub mają wylewkę w kształcie litery „U”; montuje się je w specjalnie przeznaczonych do tego celu otworach, w które wyposażone są fabrycznie zlewozmywaki;

– ścienne – rzadziej spotykane, jak sama nazwa wskazuje, montowane są bezpośrednio na ścianie.

Ze względu na rodzaj wylewki wyróżniamy:

– z wylewką typu „U” – z wysoką wylewką, ukształtowaną na wzór litery „U”;

– z wylewką prostokątną – o geometrycznym, prostym kształcie;

– z wylewką wyciąganą – modele niezwykle funkcjonalne, dają możliwość precyzyjnego operowania strumieniem wody w dowolnym kierunku, ich zaletą dodatkową jest to, że są długie i można nimi manipulować pod kątem 360o.

Ze względu na rodzaj uchwytu dostępne są baterie kuchenne:

– jednouchwytowe (mieszakowe) – posiadające uchwyt wymagający obsługi jedną ręką;

– dwuuchwytowe ( wyposażone w dwa kurki – do ciepłej i zimnej wody) – w tym przypadku konieczne jest użycie obu rąk, by odkręcić oba ujęcia wody i spowodować jej zmieszanie, aż do uzyskania żądanej temperatury.

Baterie łazienkowe, podobnie jak kuchenne, są zróżnicowane zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i sposób montażu. Wśród łazienkowego osprzętu występują nie tylko baterie umywalkowe, ale i wannowe, prysznicowe, czy bidetowe. Warto zadbać, by wszystkie znajdowały się w podobnej linii stylistycznej i razem tworzyły w łazience harmonijną całość –  były po prostu jej ozdobą.

Baterie łazienkowe dzielimy zatem przede wszystkim ze względu na miejsce przeznaczenia i wyróżniamy:

– umywalkowe – posiadające z reguły krótką wylewkę i – zależnie od sposobu poprowadzenia instalacji hydraulicznej – stojące albo zamontowane na ścianie;

– wannowe – złożone z korpusu i specjalnego przełącznika, który umożliwia zmianę przepływu wody z wylewki do słuchawki i na odwrót;

– prysznicowe (natryskowe) – zewnętrznie zbliżone  do wannowych, ale nie posiadające wylewki oraz przełącznika;

– bidetowe – charakteryzujące się krótką wylewką.

Ze względu na sposób montażu wśród baterii łazienkowych wyróżniamy:

– podtynkowe – wszystkie elementy przyłączeniowe ukryte są w ścianie, na widoku znajduje się jedynie wylewka i uchwyt do sterowania strumieniem wody;

– ścienne – montowanie na ścianie nad urządzeniem sanitarnym lub pod prysznicem;

– stojące – (sztorcowe) –  mocowane w umywalce lub wannie.

Baterie łazienkowe możemy również podzielić ze względu na rodzaj wylewki:

– z ruchomą wylewką – która daje możliwość manipulowania;

– z nieruchomą wylewką – w tym przypadku strumień wody zawsze kierowany jest w jedno miejsce;

i rodzaj uchwytu: tu, podobnie jak w przypadku baterii kuchennych, wyróżniamy jedno- i dwuuchwytowe.

Mając powyższy bagaż wiedzy z całą pewnością dokonanie właściwego wyboru, jeśli chodzi o zakup baterii do naszej kuchni czy łazienki nie będzie stanowił większej trudności.