Zdrowa i pięknie wyglądająca skóra, z właściwym kolorytem i sprężystością, to powód do dumy dla jej właściciela. Aby jednak tak się prezentowała, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, a także stosowaniu się do porad lekarza – dermatologa w przypadkach, kiedy skóra choruje.

Typem skóry, który wymaga szczególnej pielęgnacji, jest jej odmiana sucha. Warto nadmienić, że zbytnio przesuszona staje się podatna na różnego rodzaju choroby i podrażnienia. Dlatego, aby dać skórze szansę zachowania biologicznych właściwości, przede wszystkim powinniśmy dbać o odpowiednie jej nawodnienie. Co ważne, dostarczać płynów trzeba skórze od „wewnątrz”, bowiem nadmierna wilgoć zewnętrzna, podobnie jak mróz, czy wiatr, a także solarium, czy zwykłe przedawkowanie promieni słonecznych – zwyczajnie jej szkodzi; należy więc starać się unikać tych czynników. Podobnie zabójcze działanie dla skóry ma wchłanianie przez nią dymu nikotynowego oraz zanieczyszczeń miejskich; tak wszechobecnego ostatnio smogu. Traci wówczas swoje naturalne nawilżenie. Dobra wiadomość dla śpiochów – świetnie zadbają o swą skórę po prostu… śpiąc. Ale i tak aktywny wypoczynek, szczególnie ten na świeżym powietrzu, doskonale ukrwi całe nasze ciało, a skóra dotleni się i zyska ładny koloryt.

Dlaczego o skórę suchą należy szczególnie dbać?

Wizyta u dermatologa nie stanie się koniecznością, jeśli sami będziemy troszczyć się o swoją, wymagającą szczególnej troski, skórę. Jest ona charakterystyczna dla alergików, osób z atopowym zapaleniem skóry. Wszystko za sprawą mniejszej, niż w skórze normalnej, tłustej czy mieszanej, ilości gruczołów łojowych oraz braku bariery ochronnej. Skóra sucha przysparza swoim właścicielom problemów, bowiem jest niezwykle podatna na różnego rodzaju podrażnienia, zmiany alergiczne, czy tez infekcje. Bardzo często prowadzą one do jej kontaktowego zapalenia. Osoby obciążone atopowym zapaleniem skóry wiedzą, że czas wiosenny i zimowy będzie dla nich trudny z uwagi na występowanie w nadmiarze czynników alergizujących.

Jak dbać o „cerę specjalnej troski”?

Aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy naszą skórę pokryją zmiany chorobowe w rodzaju grzybicy, liszajca, drożdżaków, czy gronkowca zdecydowaną koniecznością staje się właściwe jej nawilżanie oraz natłuszczanie w celu uzupełnienia niedoboru lipidów. W tej walce niezastąpione są emolienty – preparaty nawadniające skórę od wewnątrz i tym samym przywracające jej właściwy poziom nawilżenia, a co za tym idzie przeciwdziałające narastaniu dużej wrażliwości cery, towarzyszącej przesuszeniu. Powstałe już podrażnienia można złagodzić stosując olejki, zwłaszcza te przeznaczone dla delikatnej skóry niemowląt. Doskonale, jeśli używa się ich podczas kąpieli, kiedy pory skóry są rozszerzone i łatwo wchłaniają dobroczynne substancje.

Pamiętajmy jednak, ze jeśli na naszej suchej skórze pojawia się zaczerwienienie, jest ona podrażniona, albo swędzi, koniecznie trzeba udać się po poradę do lekarza dermatologa, który wskaże drogę leczenia i dalszego postepowania z tym wrażliwym organem ciała.