Dzieci mają różne lęki i obawy. Czasami nawet na samą myśl o zadaniach matematycznych zaczynają się stresować. W efekcie unikają tego przedmiotu i pozostają w tyle sprawiając, że sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Jak można pomóc dziecku, które boi się matematyki?
Skąd się bierze lek?
Obawy związane z matematyką mogą mieć kilka przyczyn. Wśród dzieci utarła się opinia, że matematyka jest trudna, co sprawia, że uczniowie już na starcie zmniejszają swoje szanse na nauczenie się wykonywania obliczeń lub rozwiązywania równań. Często okazuje się, że to, co myślimy na dany temat, wywiera wpływ na to, ile wysiłku i czasu poświęcamy, aby to zrozumieć. Tak więc dzieci o negatywnym nastawieniu do matematyki podchodzą do niej z mniejszą wytrwałością, a porażkę traktują jako potwierdzenie opinii, że przedmiot ten jest niezwykle trudny.
Z czego jeszcze może wynikać niepokój związany z matematyką? Rodzice mają zwyczaj od pierwszych lat dziecka czytać im książki oraz oglądać wspólnie bajki, jednak liczenie zazwyczaj odchodzi na dalszy plan. A jak wiadomo to, co nieznane może wzbudzać strach.
Jak pomóc dziecku z lękiem do matematyki?
Przyzwyczajanie do matematyki warto zacząć już od najmłodszych lat – na przykład poprzez wesołe gry matematyczne czy liczenie kasztanów na spacerze. Dzięki temu, nawet małe dzieci mogą poznać podstawki tabliczki mnożenia albo nauczyć się jak obliczać pole trójkąta. Matematyka będzie im kojarzyć się z czymś praktycznym oraz przyjemnym. A co zrobić, jeżeli zauważymy strach przed matematyką u dziecka? Nie warto zwlekać z udzieleniem mu pomocą z nadzieją, że sytuacja sama ulegnie poprawie. Na początku najlepiej dowiedzieć się co mu sprawia trudność – między innymi przez spokojną rozmowę. Następnie konieczne okaże się ustalenie konkretnego planu działania. Jeżeli to nauczyciel wzmaga u pociechy poczucie niepokoju, być może konieczne będzie porozmawianie z nim. Natomiast jeżeli dziecko unika obliczeń z obawy o porażkę, warto wytłumaczyć mu, że błąd można naprawić, co prowadzi do udoskonalania umiejętności.