Według wielu motocyklistów lato to najlepsza pora na przejażdżki w terenie. Długie dni, bezchmurne niebo, słońce oraz wysokie temperatury wręcz zachęcają do wyjścia z domu i udania się na krótszą lub dłuższą wyprawę motorem po lesie. Jazda latem niesie też sporo wyzwań – zastanawiamy się, jak zapewnić sobie komfort cieplny, a jednocześnie ochronić ciało przed kontuzjami. Gdy temperatury za oknem sięgają 30 stopni, najchętniej wsiedlibyśmy na naszą maszynę w krótkich spodenkach i zwykłej koszulce – jak jednak się domyślasz, nie jest do najlepsze rozwiązania. Jak więc wybrać odpowiedni strój na upały?

Jak się ubrać na motor w upały?

Gorące lato jest nie lada wyzwaniem dla każdego miłośnika przygód i szybkiej jazdy. Warto jednak pamiętać, że prawdziwy motocyklista zawsze na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo swoje i innych. Na szczęście na rynku istnieje wiele specjalistycznych ubrań, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z komfortu na rzecz bezpieczeństwa.

Podczas upałów warto postawić na lekkie spodnie – jeżeli jesteśmy miłośnikami jeansów, lato to czas, kiedy możemy je założyć. Nie powinny to być jednak zwykłe spodnie do chodzenia, ale modele przeznaczone na motor, które posiadają wstawki z kevlaru w strategicznych miejscach – takich jak pośladki, biodra i kolana – oraz wyposażone są w ochraniacze. Istnieje wiele modeli modnych spodni, które mają wszycia z materiałów odpornych na ścieranie. Podczas największych upałów doskonałym rozwiązaniem będzie założenie spodni z siatką w nogawkach, która zapewnia dodatkową wentylację.

Latem nie można zapomnieć o kurtce ochronnej – producenci ubrań motocyklowych oferują naprawdę szeroki wybór stylowych kurtek gwarantujących komfort i bezpieczeństwo. Uszyte są one z oddychającego materiału oraz wyposażone we wloty wentylacje, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Modele stworzone do enduro dodatkowo są wodoodporne i mają membranę. Wszystkie modele dedykowane do ekstremalnej jazdy wyposażone są we wzmocnienia i ochraniacze w miejscach narażonych na kontuzję.

Komfort i bezpieczeństwo

Latem warto zrezygnować z jednoczęściowych kombinezonów na rzecz lekkich spodni i kurtek. Dzięki temu w razie postoju szybko i sprawnie zdejmiemy kurtkę, zapewniając sobie przyjemną ochłodę. Zarówno podczas upałów, jak i zimniejszych dni podstawowym wyposażeniem każdego motocyklisty jest kask. Chociaż podczas cieplejszych dni na ulicach pojawiają się kierowcy w otwartych kaskach – na przykład typu weteran, przypominające te do jazdy konnej, nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ nie zapewniają one ochrony czoła, skroni czy nawet uszu. Pozostawiają całkowicie odsłoniętą twarz, dlatego nie nadają się do jazdy w terenie. O wiele lepiej zdecydować się na w pełni zabudowany kask, który wyposażony jest w wywietrzniki zapewniające swobodny dopływ powietrza.