Jeśli dużo chodzisz, biegasz lub nawet pracujesz przez wiele godzin w pozycji stojącej, wieczorem, gdy już dotrzesz do domu, może Cię dopaść uczucie zmęczenia w nogach, ociężałości. Niekiedy będzie ono połączone nawet z bólem i opuchlizną. W żadnym razie nie powinieneś ignorować tych objawów. Nie dość bowiem, że są one niezbyt przyjemne, to jeszcze mogą być jedną z przyczyn powstawania chociażby żylaków. Dlatego już teraz podpowiadamy Ci, jak zwalczyć problem szybko i skutecznie, we własnym domu.

Domowe sposoby na zmęczone stopy

Powyżej w skrócie opisaliśmy to, jakie zmęczenie nóg przyczyny może mieć. Nie chcielibyśmy się jednak na nich skupiać. Naszym celem jest dziś bowiem podpowiedzieć Ci to, jak o zmęczone stopy dbać dobrze i niedrogo oraz jakie proste zasady profilaktyczne warto wdrożyć na co dzień.

Nogom szkodzi zarówno zbyt duża ilość ruchu, jak i wielogodzinny bezruch. W tym drugim przypadku warto raz na godzinę wykonywać proste ćwiczenia polegające na krążeniu stopami i całymi nogami, wstawaniu i siadaniu czy rozciąganiu. Jeśli będą to nawet dwie minuty na godzinę poświęcone na te czynności, z pewnością odczujemy różnicę. Na zmęczone nogi które stale przebywają w pozycji siedzącej pomoże też po prostu regularne chodzenie, na przykład podczas wykonywania rozmowy telefonicznej.

Po powrocie do domu warto zrobić kilkunastominutową kąpiel dla zmęczonych nóg. Jak ją przygotować? Do miski wlewamy ciepłą wodę, mającą temperaturę przyjemną dla zmęczonej skóry. Nie może być więc ona ani za niska, ani za wysoka – raczej taka jaką stosujemy podczas brania prysznica czy relaksu w wannie. Do wody dodajemy kilka łyżek dobrej jakości soli. Może być to chociażby sól himalajska, bocheńska, kłodawska czy ta pochodząca z Morza Martwego. Sól do zmęczonych nóg wykorzystana w ten kąpielowy sposób zmniejszy stany zapalne i obrzęki, a także sprawi że nasze komórki będą się regenerowały szybciej. Zabieg można powtarzać nawet codziennie, poświęcając na niego od dziesięciu do piętnastu minut.

Uczucie zmęczenia nóg zauważalnie zmaleje także wtedy, gdy postawimy na ich dobre wymasowanie, zwłaszcza to wykorzystujące wysokiej jakości maści chłodzące. Naprawdę warto poświęcić kilka długich minut na ich porządne wtarcie i zarazem rozmasowanie nóg. Wspomożemy w ten sposób krążenie krwi w kończynach oraz dogłębnie dostarczymy im niezbędnych w tej chwili składników. Pełna ulga dla zmęczonych nóg – gwarantowana. Powyższe działania nie są ani drogie, ani bardzo czasochłonne, a ich efekt – odczujemy niemal natychmiast.