Jogurty naturalne od lat są polecane przez dietetyków. Oprócz walorów smakowych, posiadają szereg właściwości prozdrowotnych.

Jogurt to jeden z pierwszych produktów mlecznych odkrytych i produkowanych przez człowieka. Istnieje wiele hipotez co do jego pochodzenia. Mówi się, że swoje korzenie ma w starożytnym Egipcie. Inni twierdzą, że wywodzi się ze zwyczajów kulinarnych ludów indyjskich. Również Grecy bywają nazywani ojcami jogurtu, jako że wśród ludności bałkańskiej był to popularny specyfik zalecany przez medyków. Nazwa „jogurt” pochodzi prawdopodobnie właśnie z Bałkan i jest wariacją bułgarskiego słowa „jaurt”. Na terenach tamtejszych ziem produkowano jogurty z zagęszczonego, długo gotowanego mleka – bawolego lub koziego. Powstała masa była tak gęsta i kwaśna, że często należało rozcieńczyć ją przed spożyciem.

Po dotarciu do Europy, jogurt naturalny szybko zdobył miano fenomenalnego produktu. Jeszcze na początku XX wieku był specyfikiem farmakopealnym, sprzedawanym jako lek i dostępnym w aptekach. Jogurt powstaje przez fermentację pasteryzowanego mleka z dodatkiem bakterii mlekowych. Cały proces trwa zwykle około 5 godzin i jest przeprowadzany w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Bakterie obecne w jogurcie są naturalnymi probiotykami, mają zdolność odbudowy mikroflory układu pokarmowego. Ich zawartość wpływa pozytywnie na żołądek i jelita, a także pomaga w walce ze stłuszczoną wątrobą, co jest częstym objawem towarzyszącym insulinoodporności. Ponadto jogurt jest niskokaloryczną przekąską, która stanowi świetne źródło białka, wapnia oraz witamin A, B i D. Z tego względu idealnie nada się dla osób na diecie redukcyjnej oraz dla dzieci w okresie wzrostu, które maja zwiększone zapotrzebowanie na kationy wapniowe. Obecność wapnia dodatkowo pomaga w walce i zapobieganiu próchnicy.

Jogurty są obecnie dostępne nie tylko w swojej naturalnej wersji, ale i z dodatkiem owoców. Ponadto świetnie spiszą się jako baza do sosów lub alternatywa śmietany przy zagęszczaniu zup. Równie dobrze smakują na słodko, z dodatkiem granoli i bakalii stanowią pyszną i zdrową opcję śniadaniową.