Agrowłóknina jest tworzona przez związki poliestrowe i polipropylenowe. Polimery tworzą w nim nieregularne sploty, które charakteryzują się znaczną trwałością i niewielką grubością. Właściwości te sprawiają, że jest to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
Agrowłóknina najpopularniejsza jest wśród ogrodników i rolników. Jej rożne rodzaje są przez nich powszechnie wykorzystywane. Wyróżniamy agrowłókninę czarną i białą. Agrowłókninę czarną umieszcza się w podłożu, by wzmocnić systemy korzeniowe. Wzmacnia to całą roślinę i jej przyczepienie do podłoża. Jest to proces nazywany ściółkowaniem gleby. Działanie to eliminuje również wyrastanie chwastów, co przyczynia się do poprawy wzrostu roślin, gdyż nie muszą one konkurować o składniki mineralne i wodę z niepożądanymi samosiejkami. Dzięki zwartemu splotowi włókien, agrowłókinina spowalnia też parowanie wody z gleby, a zatem poprawia nawodnienie uprawianych gatunków. Kolejną zaletą tego materiału jest jego przepuszczalność dla nawozów.
Agrowłóknina biała jest wykorzystywana w celach ochronnych. Umieszczona na podłożu ma charakter okryciowy. Jest przepuszczalna dla wody, nawozów i powietrza. Chroni rośliny przed niską temperaturą, silnymi opadami, gradem, wiatrem i szkodnikami. Dostępne są różne warianty agrowłókniny białej. Wersja wiosenna jest nieco cieńsza, natomiast zimowa jest wzbogacona o warstwę otulinowa, która poprawia komfort cieplny roślin w zimnych porach. Można znaleźć na rynku również wariant, który chroni przed nadmiernym promieniowaniem UV. Producent agrowłókniny zawsze zamieszcza na opakowaniu informację o jej rodzaju co pomoże nam wybrać odpowiednią.
Innym zastosowaniem agrowłókniny jest wykorzystanie jej jako wzmocnienie materacy. Co więcej, struktura tego materiału sprawia, że dobrze spisuje się on także w roli filtrów – na przykład samochodowych. Mniej oczywistym użyciem, jest produkcja toreb ekologicznych z agrowłókniny, a także różnorodnych materiałów sanitarnych.
Agrowłóknina to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle dzięki swoim unikalnym właściwościom. Jest to użyteczne i ekologiczne rozwiązanie.