Jedzenie napadowe, inaczej kompulsywne, to zaburzenie odżywiania, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czym dokładnie ono jest i jak można je leczyć?

Czym jest jedzenie napadowe?

Jedzenie kompulsywne, inaczej napadowe, nazywane także kompulsywnym obżeraniem się, jest rodzajem zaburzenia odżywiania, które polega na jedzeniu bardzo dużych porcji pokarmu w niekontrolowany sposób – bez odczuwania głodu.

Efektem jedzenia napadowego mogą być nadwaga i otyłość, a tym samym niebezpieczne konsekwencje tych dolegliwości.

Typowe objawy jedzenia napadowego:

  • utrata kontroli nad ilością jedzonych pokarmów
  • jednorazowe spożywanie bardzo dużych porcji
  • jedzenie posiłków w znacznie szybszy sposób
  • występowanie objawów przejedzenia
  • częste jedzenie w samotności, aby ukryć problem

Co powoduje jedzenie napadowe?

Podłożem jedzenia napadowego są przyczyny emocjonalne, a nie uczucie głodu u pacjenta. Często o takim zaburzeniu odżywiania mówi się, że polega ono na „zajadaniu problemów”.

Do jedzenia kompulsywnego może dojść na skutek stresujących sytuacji, przy wystąpieniu objawów nerwicy, lęków.

Jak leczy się jedzenie napadowe?

Zatem, jak leczyć jedzenie napadowe, aby uzyskać odpowiednie rezultaty? Zaleca się w tym przypadku konsultację z psychologiem albo psychiatrą, który będzie mógł zdiagnozować problem i zalecić właściwe postępowanie.

Także duże znaczenie posiada właściwa dieta. Można przygotować ją także przy pomocy dietetyka lub psychodietetyka, który będzie mógł opracować właściwy program żywieniowy pozwalający na poprawę stanu zdrowia pacjenta, a także będzie mógł on zmniejszyć napady.

W sytuacjach, gdy pojawia się nadchodzący kryzys, pacjent może również pamiętać o właściwym postępowaniu, na przykład może wyjść na spacer, zadzwonić do przyjaciela, wziąć kąpiel albo prysznic.

Oczywiście, bardzo duże znaczenie posiada także ograniczenie czynników, które mogą powodować napady kompulsywnego objadania się. Tutaj najważniejsze jest leczenie psychologiczne, które polegać może na psychoterapii. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie odpowiednich leków zapisanych przez psychiatrę.