Chociaż budownictwo pasywne nie jest jeszcze powszechnie stosowane w Polsce, to jednak coraz więcej domów jednorodzinnych powstaje w tej technologii. Czym dokładnie charakteryzują się domy pasywne?

Tradycyjne budownictwo ma swoje zalety i wady. Jedną z tych drugich jest duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Ogrzewanie takich domów pociąga za sobą wysokie koszty, ponieważ wymagają one dużej ilości paliwa. Z tego względu są także dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego – przyczyniają się do powstawania smogu.

Alternatywną dla tradycyjnego budownictwa jest budownictwo nowoczesne, które skoncentrowane jest przede wszystkim na zmniejszeniu zapotrzebowania cieplnego budynku. Domy pasywne mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – wynosi ona mniej niż 15 kWh/(m²·rok). Z kolei budownictwo tradycyjne wymaga nawet 120 kWh/(m²·rok).

Tak dobry wynik budownictwa pasywnego jest przede wszystkim wynikiem zasługą odpowiedniego projektu domu, a także zastosowanych materiałów budowlanych. Możliwe jest wznoszenie domów pasywnych w wielu technologiach, dlatego też obecnie spotyka się pełną gamę różnych rozwiązań wspierających energooszczędność w tego typu budownictwie.

Rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym:

  • projekt budynku zakładający najmniejsze straty ciepła – o zwartej bryle, bez wystających elementów
  • mniejsze metraże – najczęściej domy pasywne wznoszone są w mniejszych metrażach
  • brak mostków termicznych – elementów, przez które ucieka nadmiar ciepła
  • właściwe usytuowanie na działce – wykorzystując słoneczną stronę południową, na której umieszcza się także większość okien, które wpuszczają do wnętrza naturalne słońce oraz jego energię cieplną
  • odpowiednia stolarka drzwiowa i okienna – stosuje się specjalne okna pasywne, najczęściej trzyszybowe okna drewniane, aluminiowe albo drewniano-aluminiowe
  • gruba warstwa izolacyjna – wynosi nawet 30-35 centymetrów
  • odpowiedni system wentylacyjny – stosuje się wentylację z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła

Budownictwo pasywne – przyszłościowa inwestycja

Chociaż za wykonanie pasywnego domu jednorodzinnego trzeba zapłacić więcej niż za wykonanie budynku zgodnie z tradycyjną technologią, to jednak należy pamiętać o tym, że to również przyszłościowa inwestycja.

Szacuje się, że dom jednorodzinny kosztuje od około 10 proc. do 30 proc. więcej niż dom wzniesiony technologiami tradycyjnymi. Czas oczekiwania na zwrot inwestycji w tym przypadku to to kilku do kilkunastu lat.