Dzięki badaniom USG podczas ciąży można nie tylko zobaczyć przyszłe dziecko na ekranie monitora, ale również można wykonać szereg ważnych badań dotyczących jego zdrowia i zdrowia matki.

Badania ultrasonograficzne, czyli badania USG w ciąży pozwalają na dostarczenie odpowiedzi na pytania o stan rozwijającego się płodu.

Podczas badań USG można sprawdzić wygląd dziecka, określić jego wielkość, płeć, a także w porę wykryć ewentualne schorzenia, w tym najpopularniejsze zespoły genetyczne oraz wady wrodzone.

Badania USG prowadzi się najczęściej trzy razy w trakcie ciąży:

  • w I trymestrze – o okresie od 11 tygodnia do 13 tygodnia i 6 dni i ewentualnie dodatkowo po 12 tygodniu
  • w II trymestrze – w okresie od 18 tygodnia do 20 tygodnia ciąży
  • w III trymestrze – w okresie od 28 tygodnia do 32 tygodnia ciąży

Oczywiście, badania mogą być prowadzone również częściej, zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego ciążę.

Badania USG ciąży 3d – tu liczy się jakość aparatu USG

Aby badanie ultrasonograficzne w trakcie ciąży było jak najbardziej dokładne, powinno być ono wykonane na nowoczesnym sprzęcie USG. Najlepiej, aby gabinet był wyposażony w aparata do badań USG 3D/4D. Co to oznacza?

Badania ultrasonograficzne określane jako 3D/4D pozwalają na zaprezentowanie płodu w trzech wymiarach, w tym także w trakcie ruchu. Podczas badania można wykonać fotografie, a także nagrać filmy będące wyjątkową pamiątką.

Oczywiście, im lepszy aparat USG do badania w trakcie ciąży, tym większa wiarygodność prowadzonych badań, w tym także badań prenatalnych jak USG genetyczne.

Gdzie wykonać dobre badania USG w ciąży?

Przyszła mama, gdy decyduje się na wybór ginekologa, który ma prowadzić jej ciążę, powinna także wziąć pod uwagę wyposażenie jego gabinetu, w tym w szczególności dostępny aparat do prowadzenia badań USG. Najlepiej wyposażone są gabinety prywatne.

Aktualnie coraz więcej gabinetów ginekologicznych wyposażonych jest w nowoczesne aparaty do USG, w tym także do badań USG 3D/4D. Adresy gabinetów ginekologicznych wykonujących powyższe badania można znaleźć przez internet.