Lakierowanie mokre to najbardziej powszechna i uniwersalna metoda nakładania farby. To „klasyczne” podejście jest jednak szkodliwe dla środowiska. Mokra farba zawiera w sobie wiele chemikaliów. Wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki i rozcieńczacze są szkodliwe zarówno dla nas, jak i dla otoczenia. Malowanie na mokro odbywa się w wyspecjalizowanych kabinach lakierniczych dokonujących filtracji powietrza. Przy tym typie lakierowania, dużym wyzwaniem zdaje się proces wysychania farby. Suszenie odbywa się w wentylowanych piecach, których temperatura dochodzi do ponad 300°C, jednak w warunkach prowizorycznych, suszenie może trwać nawet kilka dób.

Lakierowanie suche jako substytut dla farb ciekłych.

Lakierowanie na sucho odbywa się przy użyciu farb proszkowanych. Farbę nakłada się przy użyciu pistoletów elektrostatycznych, a schnięcie dokonuje się za pomocą drogich piecy polimerezacyjnych utwardzających lakier, najczęściej w pomieszczeniu dedykowanym, takim jak lakiernia proszkowa. Metoda staje w opozycji do farb ciekłych nie tylko pod względem przyjazności dla środowiska – nie zawierają one toksycznych substancji, tylko żywicę, a ponadto lepiej nadają się do utylizacji. Wyjątkową cechą farb proszkowych jest ich wytrzymałość. Są odporne na czynniki chemiczne oraz termiczne. Nie poddają się także próbie czasu. Pod względem estetyki, kolory nie bledną ani nie tracą połysku.

Co zatem wybrać?

Największą różnicą decydującą o wyborze sposobu lakierowania są koszty. Malowanie suche jest zdecydowanie droższe niż malowanie mokre, ale biorąc pod uwagę zalety farb proszkowych inwestycja w nie jest bardziej ekonomiczna.